Shiatsu-Do
Harmonizování tělesné, duševní i duchovní energie.
Co je Shiatsu?
SHI(ši) v překladu znamená nepohodu, smrt, degeneraci. TSU (atsu) je možné přeložit jako odtlačení, zastavení, oddálení. Volně přeloženo SHIATSU je zpomalení degenerace (smrti)
Odkud SHIATSU pochází?
Protože funguje na principu teorie akupunkturních drah a teorie pěti elementů (oheň, země, kov, dřevo), je jeho kolébkou Čína. Odtud učení prosáklo do Japonska, a dále do celého světa, až k nám.
Jak se Shiatsu provádí?
Tradiční forma se provádí na oblečenou osobu v oděvu nejlépe z přírodních materiálů, na upravené podložce na zemi (tatami,futon).
Při terapii se používají techniky pohybů v kloubech, stláčení dlaněmi, palci, pokládání archetypálních pozic, přikládání dlaní na soustředění samoléčivé síly organismu, tepání, hlazení a další.
Co vše se dá ošetřit terapií SHIATSU?
V určitou fázi postižení všechno. Právě díky užívání hlubokých akupunkturních tsubo bodů dochází někdy rychle, někdy pomaleji k tzv. „zázračným“ změnám.
Rychle – Akutní případy, natažení, skřípnutí nervu, přetažení, náhlá nevolnost (bolest hlavy).
Pomaleji – Chronické a opakované potíže. Dlouhodobé bolesti zad, břicha, nohou, hlavy, brnění prstů rukou, stresy a jiné. Zde doporučujeme 5-10 terapií Shiatsu spojené s individuálním nácvikem jednoduchých pozic těla a dechu.
Je možné chodit na Shiatsu jen tak pro pohodu?
Ano k tomu je Shiatsu stvořeno, více jak 5000 let funguje pro udržení pohody. Pravidelným užíváním tj. 1x do měsíce či častěji, si tělo vytvoří vnitřní schopnost lépe reagovat na nepohodové, nelaskavé situace.
I u nás se říká „Chceš-li něco skutečně začít dělat, dělej to pravidelně jeden rok. Pak se ukáže.“
Musí se při Shiatsu vždy jenom ležet?
Ne vždy. Běžné bolesti hlavy, zatuhlé krční či hrudní páteře se dá provádět v sedě na židli. Říká se tomu „kancelářské Shiatsu“ , v Anglii a Francii je dost rozšířené, u nás zatím minimálně.
Pokoušíme se lidi obeznamovat, ale jsme příliš uměním mladí na to, abychom lehce prolomili zaujaté pilulkové návyky a rady odborníků(ne však všech): Když vás to bolí, tak to nechte v klidu, nedělejte nic, vemte prášek, nemocniční lůžko a čekejte až to přejde.
Co na závěr pro zdraví a dobrý život?
Je to velmi jednoduché. V Delfách napsali „Poznej sám sebe“. Velmi všeobecné. Přidejme k tomu, prosím bez urážky, trojnost velmi vše zasahující:
-Nemoc, smrt a omyly se nevyhýbají nikomu.
-Jak si usteleš, tak si můžeš lehnout.
-Máš to, co si zasluhuješ a cítíš se tak, jak jsi vyšel sám se sebou.